Komory chłodnicze w gastronomii – wpływ temperatury na jakość żywności

Chłodnie gastronomiczne – wpływ temperatury na jakość żywności

Komory chłodnicze w gastronomii – wpływ temperatury na jakość żywności

Komory chłodnicze o bardzo niskiej temperaturze są specjalnymi pomieszczeniami, w których utrzymuje się określoną niską temperaturę potrzebną do przechowywania wielu różnorakich produktów, zwykle tych pochodzących z przemysłu rolnego. To, jaka temperatura powinna być wewnątrz chłodni gastronomicznej, zależy przede wszystkim od rodzaju towaru, który chcemy w niej przechować. Temperatura w komorach przeznaczonych do przechowywania świeżej żywności będzie inna niż w przypadku przechowywania mrożonek czy zamrożonego wcześniej mięsa.

 

To właśnie ze względu na mnogość możliwości komory chłodnicze są stosowane w różnych gałęziach gastronomii. Korzystają z nich zarówno firmy produkcyjne, jak i zakłady związane z przetwórstwem, a także magazyny, restauracje czy sklepy spożywcze. Co by było, gdyby ich nie było? Jak duży wpływ ma temperatura na stan żywności?

Chłodnia gastronomiczna – temperatura a świeżość żywności

Chłodzenie jest jednym z najpopularniejszych sposobów utrzymania świeżości jedzenia, o czym nasz gatunek wie już od bardzo dawna. Warto wiedzieć, że obniżenie temperatury otoczenia nawet o kilka stopni może znacząco przedłużyć świeżość danego produktu, co wykorzystuje się nie tylko w gastronomii, ale i transporcie. Na dużych statkach znajdują się komory chłodnicze o bardzo niskiej temperaturze. To właśnie tam przewozi się wiele zagranicznych produktów (np. egzotyczne owoce i ryby). Niska temperatura pozwala transportować je na długie dystanse. Co więcej, nie chodzi tylko o owoce, warzywa i ryby. Niska temperatura w chłodniach gastronomicznych pomaga również w utrzymaniu świeżości produktów mlecznych, które szybko by się zepsuły w innych warunkach. Dlatego korzysta z nich też branża spożywcza.

 

Optymalną temperaturą do przechowywania żywności są wartości od 0 do 8°C, choć w niektórych przypadkach dopuszcza się, by była to po prostu temperatura niższa niż 20°C. Gdy jest ona wyższa, dochodzi do niekorzystnych zmian konsystencji, wyglądu i innych cech fizycznych jedzenia. W cieplejszych temperaturach o wiele szybciej rozprzestrzeniają się drobnoustroje.

 

Wpływ temperatury na żywność

Wpływ temperatury na jakość żywności jest niezwykle istotny, zwłaszcza jeśli chodzi o przechowywanie w chłodniach gastronomicznych. Odpowiednie utrzymanie właściwej temperatury ma kluczowe znaczenie dla zachowania świeżości, smaku i bezpieczeństwa produktów spożywczych. Przede wszystkim temperatura jest czynnikiem, który wpływa na tempo rozwoju mikroorganizmów. Niska w chłodni gastronomicznej spowalnia namnażanie się bakterii, drożdży i pleśni, które powodują, że żywność się psuje. Nie jest to jedyne zagrożenie, ponieważ w niebezpieczeństwie może znaleźć się też człowiek. Mikroorganizmy takie jak salmonella czy escherichia coli rozwijają się w ciepłych temperaturach i w zepsutej żywności.

 

Optymalna temperatura zależy od rodzaju żywności. Na przykład owoce i warzywa często wymagają nieco wyższych temperatur przechowywania, aby zachować swoją świeżość i smak, podczas gdy produkty mleczne, mięso czy ryby lepiej czują się w niższych temperaturach, bliskich zeru stopni Celsiusza. Dlatego niektóre produkty nie powinny leżeć obok siebie, a każda z chłodni gastronomicznych powinna służyć do czegoś innego.

Chłodnie dla przedsiębiorców – szerokie zastosowanie

Chłodnie gastronomiczne znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarczych. Przede wszystkim używa się ich w branży gastronomicznej do chłodzenia żywności i utrzymywania jej świeżości, ale także i w logistyce (również do tych samych zadań). Chłodnię gastronomiczną można też znaleźć w hotelach czy restauracjach, gdzie istnieje potrzeba składowania hurtowo zamówionego towaru. Małe lokale zwykle korzystają z lodówek, lecz nie jest to najbardziej praktyczne rozwiązanie. Przed otworzeniem restauracji lub hotelu, o ile to możliwe, warto wydzielić specjalną przestrzeń, gdzie postawi się komorę chłodniczą o bardzo niskiej temperaturze.

Udostępnij: