Komory klimatyczne

Komory klimatyczne

Komory klimatyczne

Komora klimatyczna to specjalistyczne urządzenie laboratoryjne, które pozwala na precyzyjnie kontrolowane generowanie i utrzymywanie odpowiednich dla danego produktu warunków temperaturowych czy stopnia wilgotności przez określony czas. Ta zwana także komorą termiczną maszyna jest powszechnie wykorzystywana w wielu branżach – w tym w przemyśle farmaceutycznym, budowlanym, motoryzacyjnym czy w laboratoriach badawczych oraz w kosmetologii. 

Właściwości komór klimatycznych – specyfikacja

Komora klimatyczna jest zaawansowanym technologicznie urządzeniem laboratoryjnym, w którym temperatura i poziom wilgotności stanowią dwa główne parametry kontrolowane przez użytkownika. Dzięki temu jest on w stanie stworzyć niemal dowolne warunki środowiskowe. Właśnie dlatego takie komory są wykorzystywane w laboratoriach, gdzie bada się zwierzęta, bakterie czy rośliny. Bez wątpienia najważniejszą cechą tych maszyn jest zdolność do tworzenia stabilnych warunków, co jest możliwe dzięki opcji regulacji temperatury i wilgotności. Komory termiczne przeznaczone do testów starzeniowych (badania wykonywane na próbkach celem oceny zmian właściwości czy funkcji) pozwalają utrzymywać stałą temperaturę w zakresie od 0 do 60°C lub od 0 do 100°C w zależności od wybranego modelu komory. Ponadto wilgotność można ustawić dowolnie w przedziale od 30% do 90%, a nawet większym (około 10–90%).

Komory termiczne – zastosowanie

Komory testowe są idealne do przeprowadzania badań starzeniowych, cieplnych czy nawet klimatycznych. Nowoczesne urządzenia są obsługiwane za pomocą dotykowego sterownika Smart PRO, co sprawia, że korzystanie z nich jest wygodne i intuicyjne. Komory klimatyczne wykonuje się z wysokiej jakości stali kwasoodpornej, a ich konstrukcja obejmuje z reguły podwójne drzwi przesuwane lub zamykane na klucz. Są niezwykle szczelne, dzięki czemu gwarantują nie tylko precyzyjność pomiarów, lecz także bezpieczeństwo i trwałość. W jakich branżach przydaje się komora klimatyczna?

  1. Przemysł farmaceutyczny – służy do testowania stabilności leków i określania terminu przydatności badanych prepartów.
  2. Kosmetologia – za pomocą komór bada się zachowanie poszczególnych składników kosmetyków w określonych odstępach czasowych. Testy starzeniowe wykazują, jak przechowywać produkt i jaka jest jego trwałość.
  3. Branża spożywcza – badana jest trwałość produktów, na której podstawie określa się termin zdatności do spożycia.
  4. Branża budowlana – testowanie jakości próbek asfaltu i betonu. Jak wiadomo, asfalt topi się, gdy jest gorąco i pęka, gdy jest zimno. Komora klimatyczna może dokładnie określić zakres temperatur, poza którym do  chodzi do tych zjawisk w zależności od jakości danego materiału.
  5. Motoryzacja i transport – komory służą do analizy przyczepności torów kolejowych.

Komory klimatyczne dla firm i laboratoriów

Komory termiczne są tak konstruowane, aby zapewniać jak najwyższą wydajność i jednocześnie być łatwymi w obsłudze. Projektuje się je zgodnie z najnowszymi osiągnięciami nauki i techniki. Kluczową rolę odgrywa także regularne serwisowanie urządzenia – komora wymaga profesjonalnej i sprawnej obsługi w tym zakresie.

Inwestycja w komory klimatyczne przynosi szereg korzyści dla firm z wielu branż. Przede wszystkim służy do wykonywania precyzyjnych testów i badań. Przyczynia się do sukcesu badań  rozwojowych, a w szerszej perspektywie wpływa korzystnie na optymalizację procesów produkcyjnych – zwłaszcza gdy dana firma może stale usprawniać swój produkt dzięki cyklicznym testom.