Budowa komór chłodniczych i mroźniczych

Budowa komór chłodniczych i mroźniczych

Budowa komór chłodniczych i mroźniczych

Komory chłodnicze to obiekty o szczególnej charakterystyce. Bez nich wiele produktów nie trafiłoby do rąk konsumentów. Tak samo, jak wiele firm nie byłoby w stanie prawidłowo funkcjonować. Niezawodna komora mroźnicza jest pożądana przez przedsiębiorstwa branży gastronomicznej, spożywczej, chemicznej czy medycznej. By lepiej zrozumieć zasadę działania takiej struktury, konieczne jest zapoznanie się z jej budową. 

Materiały dla wymagających

Zanim przejdziemy do konkretów, trzeba podkreślić najważniejszą zasadę: Budowa komór chłodniczych musi być oparta na najlepszych dostępnych materiałach. Stawianie na wątpliwej jakości zamienniki przysporzy sporo problemów. I to już na etapie montażu, gdyż komponenty będą się rozwarstwiać, uniemożliwiając skuteczne zespolenie. Późniejsza eksploatacja tylko uwypukli mankamenty. Tym sposobem właściciel naraża się zarówno na stratę asortymentu, jak i zaufania swoich klientów. O ile komorę da się odbudować, używając sprawdzonych tworzyw, o tyle odzyskanie zaufania kontrahentów może być znacznie trudniejsze.

Budowa urządzenia chłodniczego opiera się na atestowanych, pionowych i poziomych przegrodach warstwowych. Elementy są dobierane pod kątem wcześniej wyliczonej izolacji cieplnej, a ta z kolei jest ustalana na podstawie zjawiska przepływu i wilgoci. Inaczej ten parametr kształtuje się, kiedy jest projektowana komora mroźnicza, natomiast inną wartość przyjmuje się w kontekście obiektów, jakimi są komory chłodnicze. Wspomniane obliczenia są również pomocne przy wyborze rdzenia płyt – najpopularniejsze warianty to styropian i pianka poliuretanowa. Ich grubość jest uzależniona od charakteru konstrukcji.

 

 

Materiały dla wymagających

 

Specjaliści CK Sietnik bazują na materiałach o ponadprzeciętnych parametrach, dzięki czemu komory chłodnicze odznaczają się niezawodnością

Wróćmy do samych surowców, bo to one determinują prawidłową i bezpieczną pracę układów, jakimi są komory chłodnicze. Producent poszczególnych modułów musi mieć na uwadze, by jego wyroby cechowały się nie tylko znakomitą izolacyjnością. Kolejnymi przymiotami, bez których poprawne użytkowanie komór okaże się niemożliwe, to wytrzymałość na ściskanie i gnicie. Istotnymi czynnikami są także niepalność i stabilność chemiczna. Neutralność zapachowa też jest bardzo ważna. Całość musi być łatwa w utrzymaniu czystości. Awaria powodująca nawet niewielkie przestoje w schładzaniu towaru może skutkować jego zepsuciem, dlatego przed wzniesieniem konstrukcji warto przestudiować specyfikację materiałów. 

Sprawne chłodzenie dzięki wydajnemu osprzętowi

Komora chłodnicza nie bez powodu nazywana jest układem. Kompozycja oparta na płytach z solidnych tworzyw nie wystarczy, by stworzyć w środku oczekiwany mikroklimat. Decydującą rolę odgrywają też inne elementy wyposażenia, a najlepszym przykładem potwierdzającym to stwierdzenie jest instalacja chłodnicza. Zestrojone ze sobą urządzenia odpowiadają za wygenerowanie i utrzymanie optymalnej temperatury. Podczas ich doboru trzeba kierować się poniższymi wytycznymi:

  • powierzchnia komory,
  • pojemność,
  • bilans zysków ciepła w ciągu doby.Sprawne chłodzenie

 

Oprzyrządowanie chłodzące ma kluczowy wpływ na stworzenie i utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz komory

Sam agregat mocuje się na zewnątrz obiektu. Łączy się go z oprzyrządowaniem wewnętrznym, czyli instalacją chłodniczą, parownikiem i regulatorami temperatury. Schemat pracy zestawu jest następujący:

  1. Czynnik chłodzący w parowniku przejmuje energię cieplną od towaru z komory.
  2. Transport do sprężarki sprawia, że energia zostaje zamieniona w parę wodną.
  3. Para trafia do skraplacza – tam schładza się i skrapla.
  4. Poprzez przesłanie do elementu dławiącego, ciśnienie i temperatura płynu obniżają się do poziomu, który nie szkodzi magazynowanemu asortymentowi.

Wysokiej jakości agregat znacząco wpływa na komory chłodnicze. Producent o ugruntowanej pozycji na rynku jest gwarancją niezawodności. W CK Sietnik wybieramy mechanizmy cechujące się najlepszymi możliwymi parametrami, gdyż zapewniają wydajne działanie całego układu.

Szczelne drzwi istotnym dopełnieniem komory 

Szczelne drzwi istotnym dopełnieniem komory

 

Niezawodne drzwi to istotne dopełnienie każdej komory CK Sietnik

Tak samo, jak w budynku mieszkalnym drzwi główne poprawiają bezpieczeństwo, tak identycznie jest w przypadku komory chłodniczej. W kontekście tego typu konstrukcji ich jakość musi być niepodważalna. Począwszy od materiału (stal nierdzewna, aluminium), przez sposób otwierania (zawiasowy, przesuwny, wahadłowy), kończąc na funkcjonalnych dodatkach (zamki dociskowe, bezprogowe wejścia, napędy elektryczne). 

Drzwi do komory mroźniczej mają za zadanie nie wpuszczać ciepła do środka oraz zapobiegać wtargnięciu osób niepożądanych. Ich sprawność nie tylko chroni artykuły przed zepsuciem, ale i udaremnia wszelkie próby kradzieży. 

Profesjonalna komora chłodnicza podstawą prawidłowo funkcjonującego biznesu

Magazynowanie asortymentu wrażliwego wymaga nadzwyczajnych rozwiązań. Profesjonalna komora chłodnicza wybudowana według przytoczonych wskazań będzie skutecznie służyć przez długie lata. By poprawić jej praktyczność, można także zainstalować ciekawe udogodnienia. Dodatkowe oświetlenie, regały dostosowane do niskich temperatur czy antypoślizgowe, ryflowane podłogi to niektóre z nich. Dopasowanie przestrzeni do indywidualnych wymogów nie tylko sprawi, że eksploatacja okaże się łatwiejsza, ale i przyczyni się do zwiększenia efektywności komory chłodniczej. 

 

Udostępnij: